На базі Центру творчості дітей та юнацтва Святошинського району працюють історико – краєзнавчий музей “Пам’ять” та етнографічно – краєзнавчий “Світлиця”

Етнографічно – краєзнавчий музей “Світлиця”

«Від витоків до сьогодення»

         Сьогодні, коли більшість з нас мешкає у столичних та не лише багатоповерхівках, прагнення відчути поклик народних традицій та доторкнутися до побуту пращурів відчувається все сильніше. Адже малеча нині знає лише з книжок та мультфільмів, в яких хатинах жили в Україні колись, з якого посуду їли, що вдягали, як святкували звичні хрестини чи весілля, та просто – чим жили і займалися у будні та свята їхні ровесники багато століть тому. Завтра нинішні учні та дошколята стануть у керма своєї країни. А зберегти та розбудовувати Україну як незалежну, єдину, міцну європейську державу без знання її самобутньої культури і славетної історії видається взагалі неможливим.

         Саме тому етнографічно-краєзнавчий музей «Світлиця», дбайливо виплеканий небайдужими серцями та руками ентузіастів ЦТДЮ на чолі із його директором – С.Д. Росляковою – який відкрився у 2015, гостинно запрошує усіх бажаючих доторнутись до витоків української душі.

         Вже на самому початку огляду ви маєте нагоду помилуватися яскравими здобутками наших гуртківців – вихованці майстерні образотворчого мистецтва та дизайну «Палітра» на чолі із А.Й. Кузьменко прикрасили стіни музею ілюстраціями до календаря «Українська народна поезія очима дітей», а створена юними майстрами експозиція «Київська Русь», що виборола чимало нагород, запрошує у героїчні часи Стародавньої Київщини.

         Сама ж «Світлиця», як і личить гостинній українській домівці, милує око вибіленим фасадом, цнотливою чистотою та веселим розмаїттям оздоблення віконниць. Усе тут має своє місце – від порогу до сволоку, від прикрашеного образами та рушниками покуття до печі-годувальниці, від нехитрого хатнього скарбу до знаряддя нелегкої хліборобської праці. Під час захоплюючих інтерактивних екскурсій, які завжди готова запропонувати усім бажаючим завідувач естетичним відділом Надія Шейко, малеча, та й батьки, мають змогу не лише дізнатися назви на кшталт «макітра», «ночви», «рубель», «ціп» або «прядка», а й самі взяти участь у народних обрядових дійствах, влаштовуваних вправною українською господинею. Справжні шедеври ніколи не ховаються під музейним склом: кожен оберіг – із соломки, дерева чи глини, на яку така багата наша родюча земля, – можна спробувати виготовити власноруч, а досвідчені та захоплені педагоги Центру творчості завжди готові підтримати юні дарування.

         Важливою рисою українського побуту і, звичайно, нашого музею як його уособлення та осередку гостинності Центру, є вдале гармонійне поєднання гуманістичних надбань християнства із прадавніми слов’янськими традиціями. Народний календар українця майже щомісяця запропонує вам нагоду стати учасником яскравих свят та обрядів. Адже будь-яка «висока» культура стає «своєю» та рідною лише втілившись у хлібі та посуді, колисці та божниці, оселившись в серці народу – його пісні та слові. Биття українського серця та тепло рук справжніх господарів ви можете відчути у «Світлиці» Центру творчості – варто лише прийти до нас та долучитися до спільної праці!

Історико – краєзнавчий музей

У Центрі творчості працює історико-краєзнавчий музей «Пам’ять», який було створено та зареєстровано у 2007 році, як осередок просвітницької роботи серед вихованців ЦТДЮ, учнів шкіл Святошинського району та мікрорайону Галагани. Керівництво музеєм здійснює Рада до якої входять: учасники та діти Другої світової війни, педагоги, вихованці, батьки.

Основним напрямом діяльності історико-краєзнавчого музею «Пам’ять» є ознайомлення з історією героїчної боротьби українського народу за державну незалежність протягом всього історичного шляху, а також формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації. Важлива роль приділялася відновленню історичної пам′яті про тривалі державницькі традиції України. Національно-патріотичне виховання дітей та молоді сьогодні є одним з найголовніших пріоритетів гуманітарної політики України. Відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, прийнятої на засіданні Колегії Міністерства освіти і науки України 26 березня 2015 року та Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженої Указом Президента України від 13 жовтня 2015 року краєзнавча робота з національно-патріотичного виховання слухачів ЦТДЮ проводиться комплексно і є складовою виховного процесу. Ми знову вклоняємось і віддаємо данину синівської поваги і вдячності живим і полеглим у кривавих боях тієї найжорстокішої в історії людства війні.

         Людмила Боліла-Хитриченко створила та протягом багатьох років завідувала нашим історико-краєзнавчим музеєм «Пам’ять».  Ми з особливою уважністю та теплотою продовжуємо її гідну наслідування справу, збираючи буквально кожну згадку, кожен факт про її батька Івана Хитриченка – командира Київського партизанського з’єднання та його бойових побратимів.

         У музеї зберігається понад 1200 експонатів, що представлені у двох основних постійно діючих експозиціях «Історія гурткової роботи від зародження до сьогодення» та «Нескорена земля Київська».

         На площі біля верстатобудівного заводу 8 травня 1970 року було відкрито пам’ятник-монумент слави. Щорічно на стелу заносяться прізвища заводчан, які виявлені в процесі пошуку загиблих. Зараз на стелу занесено 488 прізвищ. Копія пам’ятника висотою 70 см виготовлена вихованцями макетного гуртка з пенопласту. На макеті розміщені символічні горельєфи – партизана, солдата і жінки-підпільниці.

         Кожного року 9 травня біля стели, що встановлена на честь верстатобудівників, які загинули під час Другої світової війни, Центр творчості дітей та юнацтва проводить урочистий мітинг – реквієм за участю хореографічних та вокальних колективів.

         Пошукова робота продовжується і сьогодні. У результаті експедиції за маршрутом: Київ – Бородянка – Тетерів – Ніжиловичі – Макарів – Київ зібрані матеріали про героїв Другої світової війни Київщини.

         У музеї відбуваються зустрічі за Круглим столом, екскурсії, огляд фото матеріалів, виставка творів художньої літератури про Другу світову війну та ін.

         Музей відвідав Антохін Едуард – автор діарами (у даний час проживає у США, штат Пенсильванія). Він розповів про організацію та створення діарами (1986-1988 рр), на якій відображено визволення Святошинського району від фашистських загарбників у роки Другої світової війни, яка знаходиться в музеї.

         На Биківнянському цвинтарі, біля могили Івана Хитриченка, командира Київського партизанського з’єднання, напередодні річниці з дня його народження, відбувся мітинг пам′яті., на якому були присутні: Гоман Василь – колишній партизан із загону І.Хитриченка, який поділився спогадами про діяльність партизан у роки Другої світової війни; Кравчук Дмитро – відповідальний секретар партизанської комісії при Верховній Раді України; Рослякова Світлана – директор ЦТДЮ Канюка Поліна – голова Ради ветеранів с. Ірша Радомишльського р-ну Житомирської обл.; Шуневич Володимир – редактор відділу газети «Факти», автор статті про партизанського ватажка, а також члени Ради історико-краєзнавчого музею «Пам′ять» ЦТДЮ.

         За Круглим столом цікавими та змістовними відбулися зустрічі із юною партизанкою Софією Євдокимівною Зубченко-Рябикіною, сином партизана-розвідника Олександром Павловим, а також до музею завітали гості із Грузії та Словакії.

         Музей «Пам’ять» відвідують учні різного віку шкіл м.Києва,  де постійно проходять тематичні екскурсії і приємною несподіванкою для всіх став малюнок, одного із учнів другого класу, який принесла  його мама із словами вдячності, вже наступного дня після екскурсії…